Discover our Customers' Current Favourite Products

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features Products Made According to Ayurveda
Filter

Favourites of the Month: 1 - 30 of 90 items

Alnatura Organic Lentil Cakes

Alnatura Organic Lentil Cakes, 100 g

  • Rich in protein
  • Free from gluten
  • Great as a snack
€ 1,43 € 1,59 (€ 14,30 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations Magnesium (Magnesium Glycinate)

Pure Encapsulations Magnesium (Magnesium Glycinate), 180 capsules

  • Organically bound magnesium glycinate
  • For physically sensitive people
€ 61,38 € 68,49 (€ 284,17 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Beetroot Juice

Alnatura Organic Beetroot Juice, 1 l

  • Juice from organic beets
  • Naturland quality
  • Vegan
€ 2,24 € 2,49 (€ 2,24 / l)

Delivery by October 12

BIO PRIMO Organic Soy Drink

BIO PRIMO Organic Soy Drink, Original (1 l)

  • Mild taste
  • Vegan, lactose- & gluten-free
  • 100% organic cultivation from Italy
€ 1,52 € 1,69 (€ 1,52 / l)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations Zinc 30

Pure Encapsulations Zinc 30, 60 capsules

  • 30 mg zinc per capsule
  • Purely plant-based
€ 26,94 € 31,99 (€ 1.796,00 / kg)

Delivery by October 12

Raab Vitalfood Magnesium Citrate Powder

Raab Vitalfood Magnesium Citrate Powder, 340 g

  • Important minerals
  • Organically bound form
  • Gluten & Lactose-free
€ 17,01 € 18,99 (€ 50,03 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Mineral Mixture

Dr. Töth Base Mineral Mixture, 500 g

  • With important minerals
  • Free from artificial flavouring and preservatives
  • Great taste
€ 37,62 € 41,80 (€ 75,24 / kg)

Delivery by October 12

Ölmühle Solling Organic Unfiltered Black Cumin Oil

Ölmühle Solling Organic Unfiltered Black Cumin Oil, 500 ml

  • Particularly thick
  • Slightly spicy taste
  • Can also be enjoyed pure
€ 25,11 € 27,99 (€ 50,22 / l)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations B-Complex

Pure Encapsulations B-​Complex, 120 capsules

  • Ideal for long-term use
  • With all 8 B vitamins
  • Perfect for everyday life
€ 41,58 € 46,49 (€ 1.663,20 / kg)

Delivery by October 12

SFI HEALTH Adrenal Cortex

SFI HEALTH Adrenal Cortex, 120 veg. capsules

  • BSE-free adrenal extracts
  • From pasture-fed cattle
  • Freeze-dried
€ 35,09 € 38,99 (€ 389,89 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations All-in-one Plus

Pure Encapsulations All-​in-​one Plus, 180 Capsules

  • Multivitamin for increased need
  • Extensive spectrum of nutrients
  • Optimal absorption
€ 76,68 € 85,49 (€ 476,27 / kg)

Free delivery by October 12

Arthrobene Joint Plus

Arthrobene Joint Plus, 120 capsules

  • With glucosamine and chondroitin sulfate
  • Contains calcium
  • With vitamins
€ 46,71 € 51,99 (€ 432,50 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations B-Complex Plus

Pure Encapsulations B-​Complex Plus, 60 Capsules

  • Contains vitamin B in activated form
  • Easy dosage & intake
  • Vegan, gluten & lactose-free
€ 36,09 € 40,49 (€ 721,80 / kg)

Delivery by October 12

Nature Love Probiona Cultures Complex

Nature Love Probiona Cultures Complex, 120 capsules

  • With organically grown inulin
  • Released in the intestines
  • Package lasts for two months
€ 19,79 € 21,99 (€ 324,43 / kg)

Delivery by October 12

Vitaplex FibreControl

Vitaplex FibreControl, 450 g

  • Natural fibre
  • Pure acacia fibre from the Acacia senegal tree
  • Easy to dose
€ 21,09 € 23,49 (€ 46,87 / kg)

Delivery by October 12

Herbafulvo Essencia

Herbafulvo Essencia, Papaya Extract (750 ml)

  • Natural herbal essence
  • Handmade & ready to drink
  • In a practical screw top bottle
€ 22,94 € 25,49 (€ 30,59 / l)

Delivery by October 12

ShareOriginal® Plums

Share ShareOriginal® Plums, 500 g

  • Fermented green plums
  • Whole fruit - with stone
  • Sweet and sour flavour
€ 89,49 (€ 178,98 / kg)

Free delivery by October 12

Alnatura Organic Coconut Drink, Natural

Alnatura Organic Coconut Drink, Natural, 1 l

  • Without added sugar*
  • Gluten & lactose free
  • Exotic flavour
€ 2,87 € 3,19 (€ 2,87 / l)

Delivery by October 12

Medex Geleé Royal Junior

Medex Geleé Royal Junior, 90 ml

  • 10 x 9ml ampoules
  • In liquid form
  • With vitamins A, C, E
€ 19,08 € 21,49 (€ 212,00 / l)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Colloidal Silicon

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Colloidal Silicon, 200 ml

  • 100% natural origin
  • Vegan
  • Free from allergens
€ 35,99 (€ 179,95 / l)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Star Anise

anatis Naturprodukte Organic Star Anise, 180 capsules

  • Suitable for children
  • 100% organic
  • No fillers and excipients
€ 37,71 € 41,99 (€ 476,14 / kg)

Delivery by October 12

Igennus Vegepa® PURE EPA

Igennus Vegepa® PURE EPA, 60 Capsules

  • With omega-3 & omega-6, as well as vitamin E
  • EPA from wild anchovy fish oil
  • Capsule shell made of fish gelatin
€ 16,15 € 17,99 (€ 538,33 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations All-in-One 50+

Pure Encapsulations All-​in-​One 50+, 120 capsules

  • Micro-nutrient combination
  • Perfect basis for everyday life
  • Contains additional choline
€ 57,51 € 63,99 (€ 798,75 / kg)

Delivery by October 12

ISO 100 Hydrolysed Whey Protein Isolate, 2264g

Dymatize ISO 100 Hydrolysed Whey Protein Isolate, 2264g, Gourmet Chocolate (2.264 g)

  • Ideal before intense strength training sessions
  • First-class taste
  • Highest product quality
€ 152,99 € 169,99 (€ 67,58 / kg)

Free delivery by October 19

Burgerstein Multivitamin Mineral Cela

Burgerstein Multivitamin Mineral Cela, 100 tablets

  • For people of all ages
  • Easily utilisable nutrients
  • Supports energy metabolism
€ 31,05 € 34,99 (€ 208,39 / kg)

Delivery by October 12

Synergy ProArgi 9+

Synergy ProArgi 9+, 30 Pakets (295 g)

  • L-Arginine & L-Citrulline
  • With 6 vitamins
  • Refreshing Citrus Berry flavour
€ 78,61 € 87,49 (€ 266,47 / kg)

Free delivery by October 12

ENZBORN Hot Devil's Salve

ENZBORN Hot Devil's Salve, 200 ml

  • Self-heating
  • Gel consistency
  • Absorbs quickly
€ 8,05 € 8,99 (€ 40,25 / l)

Delivery by October 12

LAYENBERGER Fit+Feelgood Slim Shake

LAYENBERGER Fit+Feelgood Slim Shake, Vanilla Cream (396 g)

  • Wholesome meal replacement
  • Only around 214 kcal per serving
  • Gluten-free & high-fibre formula
€ 8,05 € 8,99 (€ 20,33 / kg)

Delivery by October 12

Natural Point Magnesio Supremo

Natural Point Magnesio Supremo, 300 g

  • High-quality magnesium carbonate
  • Free from chemical additives
  • For daily intake
€ 26,46 € 29,49 (€ 88,20 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations Buffered Vitamin C 1000

Pure Encapsulations Buffered Vitamin C 1000, 250 Capsules

  • To be taken on a daily basis
  • Safe for sensitive people
  • Neutral pH
€ 72,16 € 84,99 (€ 236,59 / kg)

Free delivery by October 12