A.Vogel Herbamare® Spicy Organic Herbal Salt, 250 g

Spicy organic herb salt with chilli, sea salt & 12 herbs

€ 5,59

(€ 22,36 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

Only 1 item in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Monday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 100% organic quality & natural
  • With fresh herbs, chilli & pepper
  • Vegan, gluten-free & additive-free
  • Vegan Vegan
  • Vegetarian Vegetarian
  • Gluten-free Gluten-free
  • Lactose-free Lactose-free

Frequently bought together with Alnatura Organic Extra Virgin Olive Oil, 500 ml

A.Vogel Herbamare® Spicy Organic Herbal Salt, 250 g € 5,59 (€ 22,36 / kg)
Alnatura Organic Extra Virgin Olive Oil, 500 ml € 5,84 (€ 11,68 / l)
Total price: € 11,43
Description

Herbamare® Spicy Organic Herbal Salt combines natural sea salt with organically grown herbs, vegetables, chilli and pepper for a distinctly spicy flavour.

Product highlights:

  • Spicy blend with chilli & pepper
  • With 12 freshly harvested herbs & vegetables
  • For adding extra heat to everyday dishes

Directions for use:
Season to taste. Suitable for hot and cold dishes including meat, potatoes, vegetables, sauces, soups and savoury spreads.


Product details:
Herbamare® Spicy combines natural sea salt with organic chilli and pepper to create a bold, aromatic seasoning for everyday cooking. Use it to season sauces, roast potatoes, dips and many other savoury dishes.

The blend contains 12 freshly harvested herbs and vegetables together with kelp seaweed. Ingredients such as leek, rosemary, thyme, garlic and horseradish are organically grown and carefully processed. The seasoning is vegan, lactose-free, gluten-free and free from milk protein, with no artificial additives.


Item no.: XDK-GUTERR-4281964
Content: 250 g
EAN: 7610313400850
Manufacturer No.: 4281964
Manufacturer: A.Vogel
Diets & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free, Lactose-Free
Allergens: Gluten-free, Lactose-free
Categories: Spices
Product Features: Vegan, Vegetarian
Storage Advice: Store in a cool, dry place away from light
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 155 / 37 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 7 g
  from Sugar 1 g
Protein 1 g
Salt 89,6 g
Ingredients

88,8 % Sea salt, 3,1 % Chilli[1], Pepper[1], Celery[1], Leek[1], Cress[1], Onions[1], Chives[1], Parsley [1], Lovage[1], Garlic[1], Horseradish[1], Basil [1], Marjoram[1], Rosemary [1], Thymian[1], 0,4 % kelp

  1. From certified organic production
Frequently Asked Questions
Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for A.Vogel Herbamare® Spicy Organic Herbal Salt

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder