A.Vogel - Natural Products from Switzerland

Discover the tried-and-tested philosophy at A.Vogel: high-quality food supplements, natural foods and gentle cosmetics with carefully selected plant-based ingredients. Learn more about the tradition and quality at A.Vogel here ↓

Shop by category

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Diets & Dietary Restrictions Allergens Skin Type Product Features For Whom Focus area
Filter

A.Vogel: 23 items

A.Vogel Herbamare® Trocomare Organic Herbal Salt

A.Vogel Herbamare® Trocomare Organic Herbal Salt, 250 g

  • 100% organic quality & natural
  • With 12 herbs, paprika & horseradish
  • Vegan, gluten-free & additive-free
€ 4,99 (€ 19,96 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel Molkosan® Original

A.Vogel Molkosan® Original, 500 ml

  • Made from fresh Swiss whey
  • With natural L+ lactic acid
  • Completely lactose-free & vegetarian
€ 16,49 (€ 32,98 / l)

Delivery by October 12

A.Vogel Herbamare® Original Organic Herbal Salt

A.Vogel Herbamare® Original Organic Herbal Salt, 1.000 g

  • 100% organic quality & natural
  • With 12 fresh herbs & vegetables
  • Vegan, gluten-free & additive-free
€ 13,59 (€ 13,59 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel Herbamare® Organic Salt Substitute

A.Vogel Herbamare® Organic Salt Substitute, 125 g

  • Low-sodium salt alternative with potassium
  • 13 freshly harvested organic herbs & vegetables
  • Vegan, gluten-free & additive-free
€ 4,49 (€ 35,92 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel St John’s Wort Oil

A.Vogel St John’s Wort Oil, 100 ml

  • For dry, rough & cracked skin
  • Your companion for gentle massages
  • Made with freshly harvested flowers
€ 15,49 (€ 154,90 / l)

Delivery by October 12

Bambu® Organic Fruit and Cereal Instant Coffee

A.Vogel Bambu® Organic Fruit and Cereal Instant Coffee, 200 g Refill Pack

  • 100% organic & vegan
  • Naturally caffeine-free
  • Mild, roasted aroma
€ 9,99 (€ 49,95 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel Menosan Salvia

A.Vogel Menosan Salvia, 30 tablets

  • Extract from hand-harvested sage
  • Pesticide-free cultivation & freshly harvested
  • Vegan & free from unnecessary additives
€ 26,49 (€ 2.037,69 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel Symphytum Comfrey Skin Cream

A.Vogel Symphytum Comfrey Skin Cream, 30 g

  • For all skin types
  • Rich day & night cream
  • With comfrey root & shea butter
€ 9,99 (€ 333,00 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel Santasapina™ Spruce Tip Syrup

A.Vogel Santasapina™ Spruce Tip Syrup, 200 ml

  • Thick syrup with fresh spruce shoot tips
  • Sweetened with honey
  • Suitable from 2 years, alcohol-free
€ 18,59 (€ 92,95 / l)

Delivery by October 12

A.Vogel Echinaforce® Forte Immune

A.Vogel Echinaforce® Forte Immune, 30 tablets

  • With extracts of purple coneflower
  • 100% vegan, lactose-free & gluten-free
  • Made in Switzerland
€ 21,99 (€ 1.628,89 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel Eye Drops

A.Vogel Eye Drops, 10 ml

  • Fast-acting & long-lasting moisturising effect
  • With hyaluronic acid & Euphrasia
  • Suitable for use while wearing contact lenses
€ 16,69 (€ 1.669,00 / l)

Delivery by October 12

A.Vogel Atrosan Arnica Gel FORTE

A.Vogel Atrosan Arnica Gel FORTE, 100 ml

  • Fresh hand-picked arnica flower extract
  • Processed within 24 hours
  • Easy to apply & quickly absorbed
€ 23,99 (€ 239,90 / l)

Delivery by October 12

A.Vogel Night Complex

A.Vogel Night Complex, 14 sachets

  • With lemon balm, lettuce & L-tryptophan
  • Lactose-free & gluten-free granules
  • Direct granules
€ 24,49 (€ 874,64 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel Kelp - Iodine

A.Vogel Kelp -​ Iodine, 120 tablets

  • With natural iodine from kelp
  • Contributes to normal thyroid function
  • 100% vegan, lactose-free & gluten-free
€ 15,29 (€ 509,67 / kg)

Delivery by October 12

Kelpamare All-Purpose Plant-Based Seasoning Sauce

A.Vogel Kelpamare All-​Purpose Plant-​Based Seasoning Sauce, 500 ml

  • With natural kelp seaweed extract
  • For soups & salads
  • Plant-based & free from artificial additives
€ 16,49 (€ 32,98 / l)

Delivery by October 12

A.Vogel Santasapina® Sweets

A.Vogel Santasapina® Sweets, 100 g

  • With spruce tips & a liquid centre
  • No artificial colours or flavourings
  • Made in Switzerland
€ 4,99 (€ 49,90 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel Bronchiforce Honey & Marshmallow Spray

A.Vogel Bronchiforce Honey & Marshmallow Spray, 30 ml

  • With marshmallow & mullein extract
  • Easy to use spray, ideal on the go
  • Lactose-free & gluten-free
€ 17,89 (€ 596,33 / l)

Delivery by October 12

A.Vogel Eye Drops - Pollen Season Formula

A.Vogel Eye Drops -​ Pollen Season Formula, 10 ml

  • Forms a protective film against pollen
  • With vegan hyaluronic acid and chamomile
  • Also suitable for use while wearing contact lenses
€ 14,99 (€ 1.499,00 / l)

Delivery by October 12

Salviaforce with Echinacea Throat Lozenges

A.Vogel Salviaforce with Echinacea Throat Lozenges, 20 lozenges

  • With plant extracts from sage & echinacea
  • Natural peppermint flavour
  • Vegan & low-sugar formula
€ 14,19 (€ 506,79 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel Nature-C

A.Vogel Nature-​C, 40 lozenges

  • Plant-based vitamin C
  • From acerola & sea buckthorn extract
  • Vegan, lactose-free & gluten-free formula
€ 16,39 (€ 397,82 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel Echinaforce Sambucus Hot Drink

A.Vogel Echinaforce Sambucus Hot Drink, 100 ml

  • With elderberry & purple coneflower
  • Designed as a warming hot drink
  • 100% vegan & alcohol-free
€ 14,99 (€ 149,90 / l)

Delivery by October 12

A.Vogel Herbamare® Spicy Organic Herbal Salt

A.Vogel Herbamare® Spicy Organic Herbal Salt, 250 g

  • 100% organic quality & natural
  • With fresh herbs, chilli & pepper
  • Vegan, gluten-free & additive-free
€ 5,59 (€ 22,36 / kg)

Delivery by October 12

A.Vogel Menosan Urticalcin® Vit D3

A.Vogel Menosan Urticalcin® Vit D3, 180 tablets

  • Plant-based vitamin D3 from lichen
  • With fresh nettle press juice
  • Vegan, lactose-free & gluten-free
€ 16,39 (€ 910,56 / kg)

Delivery by October 26

A.Vogel: Brand Guide

For decades, the name A.Vogel has been synonymous with high-quality, nature-inspired products. Founded by Alfred Vogel, the brand maintains a clear vision: to make the boundless power of nature accessible for modern everyday life. At VitalAbo, you will find a carefully selected range of food supplements, wholesome foods, and gentle cosmetics from this traditional Swiss brand.

The Secret: Processing Freshly Harvested Plants
What makes A.Vogel truly unique is the respectful handling of plant materials. Instead of relying on isolated individual substances, the brand utilises the full spectrum of the plant. Freshly harvested plants are used to manufacture extracts whenever possible. This immediate, gentle processing ensures that the natural plant ingredients are preserved in their original form and purity.

The A.Vogel Quality Promise
For A.Vogel, premium quality starts with selecting seeds and seedlings. A key defining feature of their products is the rigorous control maintained across the entire production process:

  • Selected raw materials: The utmost importance is placed on the origin and specific quality of the plants used.
  • Gentle processes: Manufacturing methods are designed to preserve the characteristic properties of the plants in the final product.
  • Experience meets modern standards: A.Vogel combines traditional botanical knowledge with modern, strict analytical testing to guarantee consistently high standards at all times.

The A.Vogel Product Range: Discover Variety for Your Lifestyle
Alfred Vogel's philosophy was always rooted in a deep connection to nature and a health-conscious lifestyle. This is reflected across the three core categories available in our shop:

  • Food Supplements: Carefully balanced botanical extracts that integrate effortlessly into your daily routine.
  • Food Products: Wholesome ingredients that offer great taste while complementing a varied and health-conscious diet.
  • Cosmetics & Skincare: Gentle plant-based formulas designed to care for your skin, making them ideal for a natural beauty routine.

Rediscovering Traditional Plant Knowledge
A deep passion for nature and generations of accumulated wisdom continue to shape this Swiss company today. Choosing A.Vogel means opting for genuine Swiss quality and meticulous craftsmanship.