Sonnentor - Herbs & Spices

Filter & sort

Price Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features
Filter

Herbs & Spices: 1 - 30 of 71 items

Sonnentor Organic Cloves

Sonnentor Organic Cloves, whole (35 g)

  • Intense taste
  • Versatile
  • Part of the five-spice powder
€ 3,05 € 3,39 (€ 87,14 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Ceylon Cinnamon, Ground

Sonnentor Organic Ceylon Cinnamon, Ground, 40 g

  • Sweet and mild flavour
  • Fresh spice
  • Versatile
€ 2,33 € 2,59 (€ 58,25 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Blue Fenugreek, ground

Sonnentor Organic Blue Fenugreek, ground, 40 g

  • Exceptional color
  • Spicy aroma
  • Versatile
€ 2,42 € 2,69 (€ 60,50 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Fenugreek, ground

Sonnentor Organic Fenugreek, ground, 35 g

  • The curry spice
  • Ideal for Indian food
  • Distinctive bitter note
€ 2,42 € 2,69 (€ 69,14 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Black Cumin

Sonnentor Organic Black Cumin, 50 g

  • Subtle aroma
  • Peppery taste
  • Versatile in use
€ 2,87 € 3,19 (€ 57,40 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Cardamom

Sonnentor Organic Cardamom, Ground, 50 g

  • The 3rd most expensive spice in the world
  • Floral-sweet flavour
  • Fine peppery sharpness
€ 6,74 € 7,49 (€ 134,80 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Black Pepper

Sonnentor Organic Black Pepper, Ground, 50 g

  • "Very good" in the ECO test
  • Mild aroma
  • Intensely spicy
€ 3,59 € 3,99 (€ 71,80 / kg)

Delivery by October 29

Sonnentor Organic "Ceylon" Cinnamon Sticks

Sonnentor Organic "Ceylon" Cinnamon Sticks, 18 g

  • Classic during the Christmas season
  • Very decorative
  • Slight orange note
€ 2,87 € 3,19 (€ 159,44 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Allspice

Sonnentor Organic Allspice, whole (35 g)

  • Aromatic spice
  • Versatile
€ 3,05 € 3,39 (€ 87,14 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor 12 Herb Salt

Sonnentor 12 Herb Salt, 120 g

  • Versatile
  • Pleasant taste
  • Great balance between salt and herbs
€ 2,33 € 2,59 (€ 19,42 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Coriander

Sonnentor Organic Coriander, ground (40 g)

  • Ideal for Thai curries
  • Spicy, earthy flavour
  • Very versatile
€ 2,42 € 2,69 (€ 60,50 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Sea Salt with Algae that contain Iodine

Sonnentor Sea Salt with Algae that contain Iodine, 150 g

  • Italian sea salt & algae
  • Fine universal salt
  • 100% natural, without additives
€ 2,33 € 2,59 (€ 15,53 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Turmeric, ground

Sonnentor Organic Turmeric, ground, 40 g

  • Characteristic yellow color
  • Floral fragrance
  • Somewhat reminiscent of curry
€ 2,42 € 2,69 (€ 60,50 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Cilantro

Sonnentor Organic Cilantro, 15 g

  • Sweet-tart flavor
  • Ideal for Thai curries and Guacomole
  • Intense taste
€ 2,42 € 2,69 (€ 161,33 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Mustard Seeds, yellow

Sonnentor Organic Mustard Seeds, yellow, 120 g

  • Fiery spiciness
  • Suitable for delicious marinades & hot sauces
€ 2,60 € 2,89 (€ 21,67 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Pepper Mix, whole

Sonnentor Organic Pepper Mix, whole, 50 g

  • Multifaceted blend
  • Adds color to your dishes and displays
  • Peppery spice
€ 3,14 € 3,49 (€ 62,80 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Saffron Threads

Sonnentor Organic Saffron Threads, 0,50 g

  • Earthy taste
  • Impressive red color
  • Tart spiciness
€ 6,29 € 6,99 (€ 12.580,00 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor All the Best Blossom Magic Salt

Sonnentor All the Best Blossom Magic Salt, Package, 120 g

  • Sweet and sour blend
  • Wonderfully fragrant
  • Versatile
€ 3,14 € 3,49 (€ 26,17 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Wild Garlic, cut

Sonnentor Organic Wild Garlic, cut, 18 g

  • Reminiscent of garlic
  • Versatile
  • Distinctive aroma
€ 2,42 € 2,69 (€ 134,44 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Lemongrass, cut

Sonnentor Organic Lemongrass, cut, 25 g

  • Fresh, lemony flavor
  • Cools the palate
  • Traditionally used in Southeast Asian cuisine
€ 2,42 € 2,69 (€ 96,80 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Garlic, Granulated

Sonnentor Organic Garlic, Granulated, 40 g

  • Adds an extra kick to many dishes
  • Intense flavour
  • Goes with almost everything
€ 2,42 € 2,69 (€ 60,50 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Porcini Mushrooms

Sonnentor Organic Porcini Mushrooms, 25 g

  • Incomparable mushroom flavour
  • Versatile
  • Pine-like character
€ 4,94 € 5,49 (€ 197,60 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Easter Bunny Blossom Salt - Organic

Sonnentor Easter Bunny Blossom Salt -​ Organic, 90 g

  • With pretty spring flowers
  • 100% organic
  • Vegan
€ 3,77 € 4,19 (€ 41,89 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Anise

Sonnentor Organic Anise, 50 g

  • Licorice-like flavor
  • Sweetly spicy aroma
  • Very versatile spice
€ 2,33 € 2,59 (€ 46,60 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Fennel, whole

Sonnentor Organic Fennel, whole, 40 g

  • For a spicy brown bread
  • Fresh, aromatic spice
  • Fresh, menthol-y taste
€ 2,42 € 2,69 (€ 60,50 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Ginger, Ground

Sonnentor Organic Ginger, Ground, 30 g

  • Warming flavour
  • Ideal for tea
  • Intense spice
€ 2,15 € 2,39 (€ 71,67 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Wild Thyme

Sonnentor Organic Wild Thyme, 30 g

  • Mild flavour
  • Ideal for summer dishes
  • Spicy scent from the essential oils
€ 2,60 € 2,89 (€ 86,67 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Psyllium Husk

Sonnentor Organic Psyllium Husk, 50 g

  • Organic
  • Stir into muesli, smoothies & more
  • Highly absorbent
€ 2,51 € 2,79 (€ 50,20 / kg)

Delivery by October 29

Sonnentor Organic Oregano

Sonnentor Organic Oregano, 18 g

  • Peppery, bitter, spicy taste
  • Italian specialty
  • Versatile
€ 2,42 € 2,69 (€ 134,44 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Mediterranean Blossom Magic Salt

Sonnentor Organic Mediterranean Blossom Magic Salt, Package, 120 g

  • Refines Mediterranean cuisine
  • Very decorative
  • Fresh scent of roses
€ 3,14 € 3,49 (€ 26,17 / kg)

Delivery by October 12