Powerbar® Sports Nutrition

Smart nutrition for sports and competitions

Since its founding in 1986, Powerbar has been driven by a pure passion for developing tailored sports nutrition for active individuals and athletes. The high-performance bars, gels and powders are based on 40 years of research, and designed to fuel you through every sporting challenge.

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Fitness Goals Allergens Product Features
Filter

Powerbar®: 1 - 30 of 38 items

Powerbar Powergel Hydro

Powerbar Powergel Hydro, Orange (67 ml)

  • Glucose & fructose in a 2:1 ratio
  • Liquid gel consistency
  • Contains sodium
€ 2,42 € 2,69 (€ 36,12 / l)

Delivery by October 12

Powerbar 30% Protein Plus Bar

Powerbar 30% Protein Plus Bar, Caramel Vanilla Crisp (55 g)

  • Rich in high-quality protein
  • Great taste
  • Special bulk price for 15 bars or more (55 g each)
€ 2,24 € 2,49 (€ 40,73 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Protein+ Low Sugar Bar

Powerbar Protein+ Low Sugar Bar, Vanilla (35 g)

  • 30% high-quality protein
  • Only up to 1.6 g of sugar per 35 g bar
  • Perfect after exercise or during a break
€ 1,43 € 1,59 (€ 40,86 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Protein Soft Core

Powerbar Protein Soft Core, White Hazelnut (48 g)

  • With crunchy pieces
  • Free from added sugar
  • Ideal snack for on the go
€ 2,06 € 2,29 (€ 42,92 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Iso Active

Powerbar Iso Active, Red Fruit Punch (1.320 g)

  • Contains 5 electrolytes
  • 2: 1 ratio of glucose & fructose sources
€ 26,09 € 28,99 (€ 19,77 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Iso Active

Powerbar Iso Active, Lemon (600 g)

  • Enjoy before & during exercise
  • 2: 1 ratio of glucose & fructose
  • Helps increase water intake
€ 12,59 € 13,99 (€ 20,98 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Energize Original

Powerbar Energize Original, Banana Punch (55 g)

  • For intense exercise
  • Also suitable for competitions
  • With a combination of sodium and magnesium
€ 2,51 € 2,79 (€ 45,64 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Powergel Shots

Powerbar Powergel Shots, Cola with Caffeine (60 g)

  • Competition phase & intensive training
  • 5 candies are equivalent to 1 PowerGel
  • Liquid gel filling
€ 2,24 € 2,49 (€ 37,33 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar 5 Electrolytes

Powerbar 5 Electrolytes, Mango Passion Fruit (10 effervescent tablets)

  • Fruity taste
  • Extremely refreshing
  • No calories
€ 5,84 € 6,49 (€ 106,18 / kg)

Delivery by October 19

Powerbar Natural Protein

Powerbar Natural Protein, Salty Peanut Crunch (40 g)

  • A delicious snack
  • Vegan ingredients
  • Vegetable proteins
€ 1,61 € 1,79 (€ 40,25 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Protein Plus Fibre

Powerbar Protein Plus Fibre, Raspberry Yoghurt (35 g)

  • Protein-rich snack
  • Low in sugar
  • Practical for on the go
€ 1,43 € 1,59 (€ 40,86 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar PowerGel Smoothie

Powerbar PowerGel Smoothie, Banana Blueberry (90 g)

  • For training & competitions
  • Fruity flavour
  • Resealable bag
€ 2,06 € 2,29 (€ 22,89 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Powergel Fruit

Powerbar Powergel Fruit, Mango Passion Fruit with Caffeine (41 g)

  • Based on fruit juice
  • 2:1 ratio of glucose & fructose
  • Natural flavours
€ 2,24 € 2,49 (€ 54,63 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Fuel Gel 30

Powerbar Fuel Gel 30, Grapefruit (50 ml)

  • Ideal during exercise
  • 30 g carbohydrates/serving
  • With the 1:0.8 carb mix formula
€ 2,96 € 3,29 (€ 59,20 / l)

Delivery by October 12

Powerbar Energize Advanced

Powerbar Energize Advanced, Raspberry (55 g)

  • Juicy & guaranteed not sticky
  • With sodium & magnesium
  • 2:1 carbohydrate ratio (glucose & fructose)
€ 2,51 € 2,79 (€ 45,64 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Powergel Original

Powerbar Powergel Original, Lemon Lime (41 g)

  • Carbohydrate gel
  • A fruity treat
  • With glucose and fructose sources
€ 2,24 € 2,49 (€ 54,63 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar 52% Protein Plus Bar

Powerbar 52% Protein Plus Bar, Chocolate Nuts (50 g)

  • Low in sugar
  • No aspartame
  • Special discount price: 20 bars or more (50 g each)
€ 2,69 € 2,99 (€ 53,80 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Natural Energy Bar

Powerbar Natural Energy Bar, Sweet'n Salty (40 g)

  • Vegan ingredients
  • 72 mg magnesium per bar
  • No added colours
€ 1,61 € 1,79 (€ 40,25 / kg)

Delivery by October 19

Powerbar 40% PROTEIN+ Protein Bar

Powerbar 40% PROTEIN+ Protein Bar, Choco Coco (40 g)

  • 40% protein per bar
  • With crispies, pleasantly soft
  • No added sugar & packed with flavour
€ 1,70 € 1,89 (€ 42,50 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Recovery Max

Powerbar Recovery Max, Raspberry (1.144 g)

  • Training and competition drink
  • Heavenly taste
  • For use after exercise
€ 39,59 € 43,99 (€ 34,61 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Recovery Active

Powerbar Recovery Active, 1.210 g

  • Delicious chocolate flavour
  • To refuel after exercise
  • Contains magnesium
€ 34,19 € 37,99 (€ 28,26 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Electrolyte Drink

Powerbar Electrolyte Drink, Strawberry Lime (1.000 ml)

  • Excellent taste
  • Made without aspartame
  • Natural flavours
€ 19,79 € 21,99 (€ 19,79 / l)

Delivery by November 03

Powerbar Iso Max Blood Orange

Powerbar Iso Max Blood Orange, 1.200 g

  • Carbohydrate-electrolyte solution
  • Contains caffeine
  • Great taste
€ 35,99 € 39,99 (€ 29,99 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar 33% Protein+ Bar

Powerbar 33% Protein+ Bar, Peanut Chocolate (90 g)

  • Special price with purchase of 10 bars & more (90 g each)
  • Delicious taste
  • Free from collagen protein
€ 3,59 € 3,99 (€ 39,89 / kg)

Delivery by October 12

Build Whey Protein Isolate & Hydroisolate

Powerbar Build Whey Protein Isolate & Hydroisolate, Chocolate (550 g)

  • 100% whey protein
  • Isolated and hydrolysed
  • After intensive strength training
€ 31,49 € 34,99 (€ 57,25 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Magnesium Liquid Citrus (20 x 25 ml)

Powerbar Magnesium Liquid Citrus (20 x 25 ml), 500 ml

  • 250 mg magnesium per ampoule
  • Optimised with vitamin B6
  • Vegan
€ 30,42 € 33,99 (€ 60,84 / l)

Delivery by October 12

Powerbar Ride Energy

Powerbar Ride Energy, Chocolate Caramel (55 g)

  • With crunchy nuts
  • Includes extra proteins
  • Optimised with magnesium
€ 1,79 € 1,99 (€ 32,55 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Electrolyte Drink Syrup Pump

Powerbar Electrolyte Drink Syrup Pump

  • Suitable for Power Bar Electrolyte Drinks
  • Fits 1000 ml bottles
€ 4,04 € 4,49

Delivery by October 12

Powerbar Oat Energy

Powerbar Oat Energy, Hazelnut Nougat (50 g)

  • Ideal as a snack
  • With magnesium
  • Vegan
€ 1,79 € 1,99 (€ 35,80 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar L-Carnitine Liquid (20 x 25 ml)

Powerbar L-​Carnitine Liquid (20 x 25 ml), 500 ml

  • 1000 mg Carnipure™ L-carnitine
  • Optimised with vitamin B6
  • To take after sports or exercise
€ 48,42 € 53,99 (€ 96,84 / l)

Delivery by October 12