Govinda Goodel - Organic Fusilli Chickpea & Linseed, 250 g

Authentic Italian manufacturing quality

€ 3,41 € 3,79 -10%

(€ 13,64 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 23 October

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Gluten-free & rich in protein
  • Vegan
  • Incomparable taste
  • Vegan Vegan
  • Gluten-free Gluten-free

Frequently bought together with Vitanu Organic Konjac Tagliatelle, 270 g

Govinda Goodel - Organic Fusilli Chickpea & Linseed, 250 g € 3,41 (€ 13,64 / kg)
Vitanu Organic Konjac Tagliatelle, 270 g € 2,99 (€ 11,07 / kg)
Total price: € 6,40
Description

This fusilli made from chickpeas and linseed is not only gluten-free but also rich in protein. This makes it perfect for creative and delicious recipes.

Item no.: XAY-GOV-H053
Content: 250 g
EAN: 4038507012468
Manufacturer No.: H053
Manufacturer: Govinda
Diets & Dietary Restrictions: Vegan, Gluten-Free
Allergens: Gluten-free
Categories: Pasta
Product Features: Vegan
Ayurvedic Products: Food, Pasta & Pestos
Storage Advice: Store in a cool, dry place away from light
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1470 / 351 kJ / kcal
Fat 6 g
  from Saturated fatty acids 1 g
Carbohydrates 46 g
  from Sugar 2,5 g
Fibre 13 g
Protein 23 g
Salt 0 g
Ingredients

97 % Chickpeas[1], 3 % Flax seeds[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Govinda Natur GmbH, Joseph-Monier-Straße 12, 67433, Neustadt an der Weinstraße, Germany, www.govinda-natur.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Govinda Goodel - Organic Fusilli Chickpea & Linseed

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder